Efektywność i środowisko w centrum uwagi – dlaczego warto zdecydować się na termomodernizację drzwi i okien?

Kiedy zmiany klimatyczne i związane z nimi problemy stają się jeszcze bardziej dotkliwe, przywiązujemy coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska. Jednocześnie rosnące koszty energii i konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych skłaniają do poszukiwania rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Jedną z takich metod jest termomodernizacja drzwi i okien – czyli kompleksowe działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat tego procesu, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. Miłej lektury!

Termomodernizacja pod kątem stolarki drzwiowej i okiennej – jak to wygląda w praktyce?

Proces termomodernizacji drzwi i okien może wyglądać nieco inaczej w zależności od specyfiki budynku i wybranych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy ogólny przebieg prac, które są wykonywane w trakcie termomodernizacji stolarki drzwiowej i okiennej.


Przygotowanie budynku

Przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych należy przygotować budynek do remontu. W tym celu weryfikowany jest stan techniczny budynku, pozwalający wykryć ewentualne wady konstrukcyjne i ustalić zakres prac termomodernizacyjnych. Następnie należy zabezpieczyć elementy budynku, które mogą ulec uszkodzeniu podczas prac (np. elewacje i roślinność).


Demontaż starych drzwi i okien

Na tym etapie specjaliści dokonują demontażu starych drzwi i okien Wykonawca demontuje stare elementy z ramami i ościeżnicami, a następnie usuwa tzw. uszczelniacze i zewnętrzne wykończenia otworów okiennych.


Przygotowanie otworów okiennych i drzwiowych

Po kompleksowym demontażu wykonawca przygotowuje otwory okienne i drzwiowe. W tym celu przeprowadza się prace remontowe. Są one związane z pozbyciem się pozostałości uszczelnień i likwidacją ewentualnych uszkodzeń.


Montaż nowych okien i drzwi

Montaż nowych drzwi i okien odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności wykonawca montuje ramę/ościeżnicę, a następnie okno jest kompletowane – klamki, gałki, osłonki itd. Okucia są zamontowane na etapie produkcji. Wszystkie elementy implementuje się w taki sposób, aby zachować szczelność i stabilność konstrukcji.


Wykończenie

W tym kroku wykonawca przystępuje do wykończenia otworów okiennych i drzwiowych. W zależności od wybranych rozwiązań, wykończenie może obejmować obróbki tynkarskie lub drewniane, montaż parapetów, wykładzin podokiennych oraz wykończenie ścian wewnętrznych.


Sprawdzenie szczelności

W ostatnim etapie termomodernizacji drzwi i okien wykonawca przeprowadza testy szczelności. W tym celu wykorzystuje się specjalne narzędzia pozwalające wykryć ewentualne wady uszczelniania (np. mierniki szczelności powietrza lub narzędzia do wizualnej inspekcji uszczelnień).


Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację drzwi i okien? – szczegóły programu „Czyste Powietrze”.

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej i jakości powietrza w Polsce poprzez termomodernizację budynków. Program oferuje dofinansowanie na termomodernizację drzwi i okien, a także zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych na ścianach, dachu, stropie oraz podłodze. Aby uzyskać dofinansowanie na ulepszenie stolarki okiennej i drzwiowej w ramach programu „Czyste Powietrze”, należy spełnić pewne warunki, m.in.:


  1. Mieszkać w nieruchomości użytkowej np. budynku jednorodzinnym lub ewentualnie wielorodzinnym);

  2. Złożyć wniosek o udzielenie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” (składa się go przez oficjalną stronę programu).

  3. Przeprowadzić audyt energetyczny budynku (który wskaże jakie prace powinny zostać wykonane) – audyt z reguły wykonuje się w przypadku kompleksowej termomodernizacji (włącznie z ociepleniem).

  4. Wybrać wykonawcę, który dokona termomodernizacji drzwi i okien (wykonawca musi być zarejestrowany w programie „Czyste Powietrze”).

  5. Po zakończeniu termomodernizacji drzwi i okien, należy złożyć wniosek o wypłatę dofinansowania (wypłata trwa do 3 miesięcy).

Wysokość dofinansowania na termomodernizację drzwi i okien w ramach programu „Czyste Powietrze” wynosi kilkadziesiąt procent kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie jest wypłacane po zakończeniu procesu termomodernizacji drzwi i okien.


Program „Czyste Powietrze” oferuje także dofinansowanie na inne inwestycje związane z termomodernizacją budynków, takie jak ocieplenie budynku, wymiana źródła ciepła czy instalacja wentylacji mechanicznej. Szczegółowe informacje na temat programu oraz formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej: https://czystepowietrze.gov.pl/.


Dlaczego warto zdecydować się na termomodernizację drzwi i okien?

Termomodernizacja drzwi i okien to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści dla mieszkańców budynku oraz środowiska. Poprawa izolacyjności termicznej poszczególnych elementów budynku pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem, poprawić komfort mieszkańców oraz zminimalizować emisję gazów cieplarnianych.


Niższe rachunki

Termomodernizacja umożliwia poprawę izolacji stolarki okiennej i drzwiowej, co skutkuje znacznym zmniejszeniem kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.


Zmniejszenie strat ciepła w budynku

Istotną korzyścią jest zmniejszenie strat ciepła w budynku. W przypadku przestarzałych drzwi i okien, duża ilość ciepła ucieka na zewnątrz przez szczeliny oraz przeszklenia.


Poprawa komfortu życia mieszkańców

Kolejną zaletą jest poprawa komfortu mieszkańców. W przypadku słabo wyizolowanych drzwi oraz okien w okresie zimowym może być odczuwalna niekomfortowa temperatura w pomieszczeniach. Termomodernizacja pozwala na poprawę izolacyjności termicznej, co skutkuje większym komfortem cieplnym.


Ekologia

Warto również zwrócić uwagę na korzyści ekologiczne związane z termomodernizacją drzwi i okien. Dzięki poprawie izolacyjności termicznej, zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynku zmniejsza się, co prowadzi do mniejszej emisji gazów cieplarnianych.FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi związane z termomodernizacją

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi związane z termomodernizacją?

1. Na czym polega termomodernizacja drzwi i okien?

Termomodernizacja drzwi i okien to proces modernizacji starszych elementów stolarki okiennej i drzwiowej poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów (np. PCV) gwarantujących lepszą izolację termiczną i akustyczną.

2. Czy proces termomodernizacji wymaga kompleksowej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej?

Nie zawsze. W niektórych przypadkach wystarczy wymiana szyb w oknach. Jeżeli stolarka okienna lub drzwiowa jest przestarzała, specjaliści zalecają wymianę całkowitą.

3. Kiedy warto przeprowadzić termomodernizację?

Termomodernizację warto przeprowadzić nie tylko w przypadku starszych budynków z przestarzałymi oknami i drzwiami. To także bardzo dobre rozwiązanie pod kątem kilkuletnich inwestycji – aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort termiczny w pomieszczeniach i utrzymywać stałą temperaturę zimą oraz latem.